Gruusia

  • Pealinn

   Thbilisi

  • Keel

   Gruusia

  • Valuuta

   Lari

  • Kohalik aeg

   18:42

  • Kohvi hind

   € 1 per cup

  • Temperatuur

   +32.1° +27.5°

  Jumalik maa ja inimesed
  Jumalik maa ja inimesed

  Jumalik maa ja inimesed

  Georgialastel on oma maa saamisest üks suurepärane lugu. Ühel päeval kutsus Jumal rahvad enda juurde, et neile maid jagada. Georgialased jäid tublisti hiljaks, sest pidasid veini ja laulu saatel pikka pidu. Kui Jumal selle kohta pahaselt aru päris, kinnitasid georgialased rõõmsalt, et tõstsid peol ohtralt tooste ka Jumala auks. Jumalale see vastus meeldis ja ta andis neile ära parima maatüki, mille oli tegelikult endale jätnud, nimetades selle Georgiaks (endise nimega Gruusia). Georgia rahvas on tuntud oma soojuse ja külalislahkuse poolest. Natuke kohalikumas külarestoranis haaratakse sind kaasa lauludesse ja toostimängudesse. Kohalikud räägivad lugusid, naeravad ja sina naerad kaasa, isegi kui naljast aru ei saanud. Kui sul ööbimist pole, kutsutakse enda juurde ja söödetakse ka kõht täis.
  Jumalik maa ja inimesed

  Maaga kokku kasvanud rahvas

  Eelnev lugu võtab tabavalt kokku Georgia riigi ja rahva olemuse. See on erakordsete mägede, viljaka pinnase, puhta vuliseva vee ja metsiku loodusega imeline paik Musta mere ja Kaspia mere vahel. Georgialasi peetakse ka üheks maailma kõige religioossemaks rahvaks. Veini valmistatakse siin juba 8000 aastat ja sama kaua osatakse seda ka nautida. Iidse viisi järgi pannakse viinamarjad suurde savipotti ja lihtsalt maetakse maha. Kujutage ette, milliseid maitseid ja legende pakub veinikelder, mis on sama vana kui mõned tsivilisatsioonid! Isegi “Georgia ema” hiigelkuju Tbilisi mäe otsas hoiab käes veinianumat. See rahvas lihtsalt ei ela seal, georgialased on oma jumaliku maaga kokku kasvanud ja vastupidi.
  Jumalik maa ja inimesed

  Linnad mullivee, hipsterite ja rannaga

  Georgia pealinn, mägede vahel looklev Tbilisi, on põnev segu vana maailma võlust ja kaasaegsest elustiilist. Siin on keskaegseid kirikuid ja kindlusi, nende kõrval aga moodsaid kunstigaleriisid ja hipsterlikke kohvikuid. Ajad muutuvad, kuid südamlik ja sõbralik hingus pole Tbilisist kuhugi kadunud. Legendaarne suvituslinn Batumi (Bathumi) on viimaste kümnenditega saanud moodsaks kuurordiks, kõrgete klassist hotellide, peenete promenaadide ja endiselt sama mõnusate randadega. Mägedes asuva Borjomi linnakese hitiks on mõistagi mineraalvesi ja sellega kaasnevad sanatooriumid. Koht sügavalt sisse hingamiseks, mägimatkadeks, loodusega ühes rütmis elamiseks.
  Jumalik maa ja inimesed

  1,8 miljonit aastat ajalugu

  Reis Georgiasse (Gruusiasse) pole mitte lihtsalt puhkus, vaid avastusretk. Pisikesi mägiteid pidi
  külast külasse liikudes hakkad tasapisi mõistma, kui teistsugune on elu mägedes. Siin hoitakse
  kinni traditsioonidest, ei minda iga moevooluga kaasa. Ehk on selles “süüdi” paiga ajalugu, mis
  ulatub lausa 1,8 miljoni aasta taha. Leiud siit on vanimad väljaspool Aafrikat.

  Jumalik maa ja inimesed

  Legendaarne Georgia köök

  Mmmmmmm … hatšapuri, hinkaalid, hartšo ja kreeka pähklid peaaegu igas söögis. Need
  aastasadade jooksul täiuslikuks kujundatud kultusroad on siitsamast pärit ja kohalikes restodes
  veel kolm korda maitsvamad kui Eestis. On oht koju jõuda paari lambakintsu võrra raskemana. Soodsad hinnad Georgias (Gruusias) panevad vaid imestama, miks kogu Euroopa seal ei puhka.
  Talvine Georgia suusareis mägikuurordisse on kindlasti omasuguste hulgas üks odavamaid.

  Gruusia vaatamisväärsused

  Kuurortide kirjeldus

  Tbilisi
  Tbilisi

  Tbilisi

  Mäenõlvade vahel, Kura jõe kallastel asuv Tbilisi on nii otseses kui kaudses mõttes sild ida ja lääne, vana ja uue vahel. 

  Õnneks pole Tbilisist saanud konserveeritud muuseum, vaid elav miljonilinn, kus moodsad kohvikud võivad julgelt oma toole toetada tuhandeaastasele müürijupile. Keskaegset tunnetust lisavad mäekülgedel looklevad käänulised tänavad, aktiivsed turud ja salajased siseõued. 

  Ülevalt mäe otsast vaatab linnale hiiglaslik Narikala kindlus ja üles vaateplatvormile viib köisraudtee, mis annab juba tõusu ajal suurepärase pildi kogu värvilisest linnast. 

  Üllatavalt lääneliku tunnetusega ööelus kostub klassikalise disco kõrval ka electro´t ja house’i, mitmel pool hommikuni välja.

  Tbilisi

  Batumi

  Musta mere äärsest sovjetlikust suvituslinnast on uskumatu kiirusega saanud futuristlikult mängulise arhitektuuri ja linnaruumiga oaas. 

  Nõukogude Liidu koosseisus Gruusias puhanud turist ei tunne linna esimese hooga äragi, siin on tunda Dubai suursugust hõngust. Ligi 7 km pikkune kiviklibune rand on turvaline ja hoolitsetud. Laserite mängus keerlevad vaaterattad, purskkaevudes käib tõeline vee-etendus ja kohvikutest kostab läänelik muusika. 

  Loomulikult leiate turge, muuseume ja kirikuid, aga eriliselt silmapaistev on Batumi suur, tohutu liigirikkusega ja meeldivalt metsik botaanikaaed. Õhtul köisraudteega linna kohale tõustes avaneb parim vaade nii roheliste mägede kui ka linna ilule.

  Teised riigid