Kreeka

  • Pealinn

   Ateena

  • Keel

   Kreeka

  • Valuuta

   Euro

  • Kohalik aeg

   18:02

  • Kohvi hind

   € 1.5 per cup

  • Temperatuur

   +37° +25.5°

  Maaliline selfie Zeusiga
  Maaliline selfie Zeusiga

  Maaliline selfie Zeusiga

  Ettevaatust. Kreekas võid pahaaimamatult iidse kultuuri otsa komistada isegi kuumal rannaliival. Lööd
  jäätisekohvikusse jalutades varba ära ja avastad, et see kurivaim pole mingi tavaline kivikamakas, vaid 3000-
  aastase hellenistliku samba kaunistus!
  Kreekasse reisides tuleb sarnaseid kohtumisi kultuuriga ette igal sammul. Olgu siis Ateena kohvikutes taatidega
  filosofeerides, Olümpose mäelt jumalaid otsides või Delfi oraaklilt suhtenõu küsides.
  Leia omale maalilise kaluriküla lähedal mõnus hotell ja võta kaasa number suuremad päevitusriided – kreeklased
  oskavad sind poputada mitmel moel ja nende imelisele toidule on lihtsalt võimatu “ei” öelda.

  Maaliline selfie Zeusiga

  Mida Kreekas teha? Peaaegu kõike!

  Kõigepealt küsi endalt, mida sa üldse oma puhkuselt soovid. On see päikeseline varbad-meres-tšill,
  suurlinnaglamuur või vanade kirikute, kindluste ja kloostrite põhjalik ülevaatus?
  Kreekas oled igal juhul õiges kohas. Siin saab seda kõike, ja mitu korda rohkem kui hoomata jõuad. Pole ka ime,
  sest see läänelike väärtuste sünnikodu on igas mõttes nii rikkalik, nagu oleks ta turistide jaoks loodudki. Samas
  pole Kreeka mingi tehislik kuurort, vaid säilitanud uhkelt oma mitme tuhande aasta vanuse autentse
  pärandkultuuri, rikastades seda lihtsalt turistidele sobivate lõbustustega. Siin on vaikseid rannakesi beebidega
  peredele, päeva- ja ööklubisid tõelistele peoloomadele ning luksuslikult hedonistlikke enesepoputamise võimalusi
  keskeas elunautlejatele.

  Maaliline selfie Zeusiga

  Jumalate paradiis maa peal

  Omale puhkusesaari rajades läksid jumalad ilmselgelt liiga hoogu ning tegid mitu korda rohkem ja uhkemalt kui projekt ette nägi. Üks ilusam kui teine, leidub neid pisikesi ja suuremaid paradiise kõikjal ümber Kreeka mandriosa, eriliselt palju aga kristalse veega Egeuse meres. See lummav saarestik on tõepoolest paradiis kõigile, kes armastavad veega seotud meelelahutusi– alates lastega rannas sulistamisest ja vesiratastest kuni nädalapikkuse jahisõidu ja tõsisema sukeldumisretkeni välja. Kui oled inimestest väsinud ning soovid aega enesele, vali mõni vaiksem ja vähetuntum saar, näiteks Kythnos või Milos. Kui aga naudid enda ümber värvikirevamat elu ja korraga mitmeid võõrkeeli, siis sobivad sulle üle maailma tuntud staarsaared: Kreeta, Santorini, Korfu ja Rhodos. Igaüks neist on omaette väike ja eriline maailm
  Maaliline selfie Zeusiga

  Ajalugu igal sammul

  Iidses Athena linnas ei pea otseselt muuseumi minemagi. Euroopa kultuuri sünnikohas võib Sokratese-aegse ajalooga õhustikku tunnetada niigi kõikjal. Räägitakse, et Akropoli hõng on niivõrd tugev, et targemaks võib saada seal kasvõi niisama seistes. Sama tugevalt laetud on ka põhja pool asuv jumalate sünnikoht – Olümpose mägi. Ajaloolist väärikust õhkavad ka kõik Peloponnesose poolsaare lossid ja kloostrid.
  Maaliline selfie Zeusiga

  Kreeka toit on armastus

  Söömine ja söömiskultuur on Kreekas, nagu ka teistes vahemeremaades, midagi hoopis enamat kui lihtsalt kõhu täitmine. See on suur osa kultuurist ja sotsiaalselt läbikäimisest. Õhtusöök kujutab endast hoolikalt valitud maitsete pidu, kus peategelasteks on värsked oliivid, tomatid, juustud, salatid, ning mõistagi ka mereannid, liha ja kana. Siitkandist pärinevad ka ilmakuulus lamba- või kitsepiimast tehtud feta juust ning tzatziki kaste. Kui Rhodosel väidetavalt maailma ilusaimat päikeseloojangut vaadates veel klaasike kohalikku veini võtta, siis saad aru, miks jumalad endale just selle elupaiga valisid. Kreeka sisemise ja välise ilu võtab kõige paremini kokku Ameerika kirjaniku Henry Milleri tabav mõte: “Kreeka avastamiseks kulub terve elu, kuid armumiseks vaid silmapilk.”

  Kreeka vaatamisväärsused

  Kuurortide kirjeldus

  Rhodos (Ialysos Ixia)
  Rhodos (Ialysos Ixia)

  Rhodos (Ialysos Ixia)

  Rikkalik Vahemere Hiiumaa, aga eeslitega - Siin on mõistliku hinnaga hotellid, mõnus merevesi ja tervislikud kohalikud hõrgutised. 

  Seikluste otsijale rullib ennast lahti märksa kirevam Rhodos. Lõputute randade, vaateplatvormide, lilleaasade, mägiteede, tuhandeaastaste ehitiste ja peidetud toidukohtade leidmiseks tasub võtta rendiauto või roller. Üks pisut ootamatu liikumisvõimalus on saarel veel – eeslid, keda võib kohata nii linnades kui külavahel. 

  Kevadel või sügisel minnes tasub vaadata rohkem lõuna pool asuvasse soojemasse Lindose piirkonda, suvel võtab palavus võimust kogu saarel.

  Rhodos (Ialysos Ixia)

  Evia

  Egeuse pärl

  Tegemist on teise suurima saarega Kreetale järgnevalt, kuid vähem tuntud turistide hulgas, tehes sellest rahuliku ja privaatse sihtkoha. Evia on tuntud eelkõige kui tervendav kuurort. Edipsose linnas pakuvad peaaegu kõik hotellid termiliste vetega vanne. Mõned neist asuvad otse mere ääres, kus termilised allikad kohtuvad mereveega. Kuid Edipsos on kaugel igavast sanatooriumist; see on elav kuurort koos klubide, restoranide, baaride ja kauplustega. Lisaks võlub Evia külastajaid kuurortidega, millel on arhitektuuriline võlu, nagu näiteks Chalkida linn, Eretria elava minevikuga varemed, Limni kaunid rannad, Kymi neoklassikaline elegants ning Karystos veespordi võimalustega. 

  Rhodos (Ialysos Ixia)

  Peloponnesos

  Umbes poole Eesti suuruse poolsaare suurimaks hitiks on ilmselt olümpiamängude sünnipaik Olümpia. Täpselt siitsamast algab iga nelja aasta tagant ka olümpiatule teekond. 

  Patra - See ligi nelja tuhande aasta vanune linn võlub lisaks iidsele pärandile ka kolme kilomeetri pikkuse rippsilla ning lustliku kohviku- ja ööeluga.

  Peloponnesosel reisides jääb sageli mulje, nagu oleksid otse kuulsate vanakreeka muistendite ja pärimuste keskele sattunud. Arheoloogiamaratonist väsinud? Kosuta aastaarvudest väsinud aju kristalse veega randades või unusta end mõnesse õdusasse mägikülarestosse oliiviõliseid salateid, souvlaki’t ja kohaliku veini nautima. 

  Pane end Peloponnesose ajaloomaratonile kirja!

  Rhodos (Ialysos Ixia)

  Korfu

  Poole Hiiumaa mõõdus Korfu on suureks ja kuulsaks mänginud müütilised superstaarid Achilleus ja Odüsseus, hiljem ka Gerald Durrell oma loodusearmastust pakatavas menukis “Minu pere ja muud loomad.” 

  Ka täna meelitab Itaalia ja Kreeka vahel asuv saar külalisi ligi nagu lilleõis mesilasi. Siit leiab hiiglaslikke oliivisalusid, metsaga kaetud mägesid, liigirikkaid lillevälju, rahulikke randu ja muud klassikaliselt vahemerelikku looduse ilu. Sinu ja su laste soovidele pööratakse päriselt tähelepanu, söök on imeline, ümbruskond puhas ja korras. 

  Erinevalt teistest Kreeka saartest pole Korfu kunagi Türgi võimu all olnud, seega meenutab õhustik rohkem euroopalikku Veneetsiat.

  Rhodos (Ialysos Ixia)

  Kreeta (Heraklion)

  Kreeta on suuruselt kolm Saaremaad aga kordades rohkemate turistidega. Pole ka ime, et Kreeka suurim saar on Põhja-Euroopa päikeseihalejate poolt niivõrd hinnatud – siit leiab siniselt kutsuva mere, kümned kuumad päevitusrannad, rohetavad oliivisalud ja piltpostkaardilikult valgete majadega külakesed. 

  Kreeta võib olla luksuslike ostukeskuste, pronksiaegsete muuseumide ja peenete restoranidega linnapuhkus pealinnas Heraklionis. Või hoopis päikeseline pillerkaar Hersonissoses või Malia piirkonnas. 

  Kui idapoole keskuseks olev imeilus Agios Nikolaos välja arvata, siis suurem osa Kreeta sõbralikest inimestest elab hoopis hubastes külakestes.

  Teised riigid